Medlemmar och samordnare

Kontaktuppgifter till samordnare hos de kommuner och fristående skolhuvudmän som är medlemmar i NTA Skolutveckling ekonomisk förening.

Medlemmar 2017

Varje medlem i NTA Skolutveckling ekon. förening har minst en samordnare med ansvar för att pedagoger och lärare får den utbildning, de handledningar och den materiel som krävs för att arbeta med något av NTA:s teman.

Samordnaren har även ansvar för att söka samarbete med andra aktörer som är inriktade på naturvetenskap, teknik och matematik, t.ex. ett Science center, en kommunal teknikskola, en naturskola. Även lokalt näringsliv och högre utbildning är intressanta samarbetspartners för att ta fram kontinuerlig fortbildning för pedagoger/lärare och åldersanpassade studiebesök för barn och ungdomar.

A

Medlem Samordnare
AcadeMedia AB
Anders Johansson(Karin Boyeskolan Motala)
0141-208580
Cecilia Eriksson(Alfaskolan, Solna)
08-6550093
Annika Heder(Milstenskolan, Täby)
0702-78 99 44
Ulrika Olsson (Vendelsö Hage skola, Haninge)

Elias Merei(Vittra Jakobsberg)

Ahlafors Fria Skola
Christina Danielsson
070-5112684
Ale kommun
Linda Ljungberg

Cecilia Lager
0303-330903
Almaskolan
Aneby kommun
Malin Holmgren Fransson

Arboga kommun
Patrick Johansson
0589-87252
070-3538837
Arvika kommun
Sofia Carlsson
070-6043971
Askersunds kommun
Eva Resebo Speziali
0583-770337
Anna-Lena Karlsson
0583-81255
076-8273572
Avesta kommun
Solweig Palm
0226-645183
070-8119520

B

Medlem Samordnare
Beta School
Suzanne Zangan
0735112400
Bjuvs kommun
Katarina Karlsson
0703-973830
Anna Henriksson (förskola)

Bollnäs kommun
Therese Hult
0725-32 12 72
Borlänge kommun
Johanna Maxén (förskola)
070-2254739
Marcus Haglöf
070-2145776
Botkyrka kommun
Helena Osswald
073-8337999
Boxholms kommun
Mari Enell Johansson
070-9709339
Bromölla kommun
Martina Johnsson
070-9171262
Bräcke kommun
Eddie Backlund
0705558964
Åsa Ekerlid
0693-16448

D

Medlem Samordnare
Danderyds kommun
Pia Norrthon
08-568 914 70
Jan Isaksson (förskola)

E

Medlem Samordnare
Eda kommun
Mats Johansson
070-6676042
Eskilstuna kommun
Tomas Eriksson
073-950 00 83
Karin Larsson
073-950 60 19
Enigma Omsorg AB - Mellansjö skola
Birthe Strandberg

Essunga Kommun
Karin Kälström
073-9662822
Europaskolan Grundskola AB
Amanda Krogstad
070-2162018

F

Medlem Samordnare
Fagersta kommun
Pernilla Gustafsson
0223-44440
070-5133383
Carina Karlsson (förskola)
0223-444 87
Falu kommun
Johan Borg
023-86948
Finspångs kommun
Malin Torstensson Samuelsson
070-8415075
Flens kommun
Per-Ola Andersson
0157-430601
Folkuniversitetet region Syd - Montessoriförskolor i Halmstad
Fridhems friskola, Örebro
Linda Harbe
076-1994049
Friskolan Karlavagnen

G

Medlem Samordnare
Gagnef kommun
Claes Pettersen
0241-155 94
0241-154 66
Gefle Montessoriskola AB
Thomas Langeborg
026-661555
Gislaveds kommun
Cecilia Håkansson
0371-81810
Gnesta kommun
Ulrika Windisch Leander
070-4680496
Gnosjö kommun
Sara Lundmark
0370-333300
070-5339468
Bodil Wessberg (förskola)
0370-333382
Gotlands kommun
Lisa Berg
0498-26 34 72
Grums kommun
Sofia Engström

Gävle kommun
Jaana Kiiskinen
070-1675864
026-178394
Göteborgs stad
Ulrica Skålberg (Västra Hisingen)

Annette Mitiche (övriga stadsdelar)
072-7041168
Maryam Riyazimanesh (regional samordnare i region Väst)
0723-225335

H

Medlem Samordnare
Habo kommun
Jenny Sundquist
036-4428444
0736-723625
Hallsbergs kommun
Anna Hultsved
0582-686402
Hallstahammar kommun
Hans Gustafsson
070-5806793
Hammarö kommun
Kristina Karlstam
070-5712031
Haninge kommun
Ann Noord
08-6067785
073-6443125
Hedemora kommun
Nicklas Rappendal

Heliås Lärcentrum AB
Linda Strömståhl
070-3423794
Lars Öhrling

Helleborusskolan, Täby
Helsingborgs kommun
Marina Sjunnesson
0733-106125
Hjo kommun
Therése Åkesson
0503-35151
Huddinge kommun
Hudiksvalls kommun
Åsa Forsman
073-2747415
Hultsfreds kommun
Annelie Johansson (förskola)
0495-240379
Barbro Strandberg (grundskola)

Håbo kommun
Marie Norelius

Pia Löfvenhamn
0171-527 99
Härjedalens kommun
Veronica Olsson
0684-16770
Höganäs kommun
Högsby kommun
Magnus Lindberg
072-7358577

I

Medlem Samordnare
Interkulturell utbildning i Stockholm AB
Eduardo Espinoza
0701450086
Internationella Engelska skolan i Sverige AB
Sofie Johansson (IES Gävle)
070-0925136
Maria Jonsson (IES Gävle)

J

Medlem Samordnare
Jensen Education
Marie Gommel
Växel: 08-4502200
J Sjödin Education AB(Pops Academy)
vakant

Järfälla kommun
Karin Sahlberg
08-580 292 65 mobil
070-7734991
Jönköpings kommun
Maria Vilsek
036-102332
076-1198460

K

Medlem Samordnare
Kalix kommun
Monica Hallman
070-3004383
Kalmar kommun
Katarina Sandberg
0480-453003
Clas Wolke
0480-453019
0730-577087
Karlsborgs kommun
Gunilla Åkerstedt

Karlshamns kommun
Eva Eriksson
0454-307746
073-0506828
Karlskoga kommun
Dag Berge
0586-61368
070-4162683
Sofia Seger
0586-61557
Karlskrona kommun
Marie Hansson
0455-321000
070-9303738 (mån fm, ons,tors em.)
Karlstads kommun
Ulrika Lindenäs
054-540 35 29
Nina Holm (förskola)
054-5402933
Katrineholms kommun
Martin Olsson
0150-488272
Kils kommun
Magnus Trapp
0554-19222
070-7983842
Kinda kommun
Sofia Karlén

Kiruna kommun
Asta Nilsson
0980-70253
072-5757162
Klippans kommun
Carina Ekenberg
0435-28648 (exp)
070-5206077
Knivsta kommun
Maria Holmström
018-347955
Sara Jacobsson(förskola)
072-7155933
Knivsta pastorat
Agnetha Malmer
018-34 68 41
0727-321655
Kramfors kommun
Stefan Karlstedt

Kumla kommun
Per Karlsson Linderum
019-577318
Kungsörs kommun
Janne Rautiainen
073-7656797
Köpings kommun
Lena Sjöblom
0221-25242
Rosmari Lövling

Kattarina Wikander (förskola)
0221-25979

L

Medlem Samordnare
Landskrona stad
Yvonne Nilsson
0418- 474106
073-347 41 06
Leksands kommun
Anders Eriksson
0241-52852
073-0664160
Lidingö kommun
Fia Juréen
08-7313880
Kristina Karlberg (förskola)
08-7314609
Lidköpings kommun
Maria Ljunggren
070-8122 139
Linköpings kommun
Ann-Sofi Johansson
013-207446
Ulrika Johansson
013-263112
Eva Samelius (matematik)
013-208709
Lomma kommun
Louise Sjöström
040-641 15 63
Ludvika kommun
Susanna Bjärud
0240-86071
Lunaskolan, Bromma
Läraskolan i Bålsta AB

M

Medlem Samordnare
Magnetica Education, Upplands Väsby
Sofia Tunell
08-510 677 01
Malmö stad
Helena Holmström
072-9848709
Louise Wadenhammar
072-9825388
Malung-Sälens kommun
Lars-Olof Kristiansson
0280-18226
Mjölby kommun
Marie-Louise Palm
073-086381
Montessori Friskola Gotland AB
Cecilia Duckert
070-4670373
Mora kommun
Eva Björkman

Lena Eriksson
0250-26337
070-2831926
Motala kommun
Meta Hammer

072-7351560
Mönsterås kommun
Camilla Sundquist
0499-22524
073-0560199

N

Medlem Samordnare
Nacka kommun
Pia Larsson

070-4318879
Mats Thörnqvist

Norbergs kommun
Camilla Hultqvist
0223-29251
076-8165807
Nordanstigs kommun
Tina Torstensson
0652-40117
072-566 84 44
Norrköpings kommun
Sara Westling
076-7980420
Nykvarns kommun
Åsa Carpenter
0709-324883
Linn Forssen - förskolan
08-55501244
Nyköpings kommun
Anna Carlsson

073-4121394
Näshulta friskola
Nässjö kommun
Maria Klint
0380-517231
0380-518438

O

Medlem Samordnare
Ockelbo kommun
Anna Stark
0297-55344
070-3671779
Oskarshamns kommun
Kerstin Qvarnström
073-0600719
0491-764420
Oxelösunds kommun
Ola Adlers
0155-38607

P

Medlem Samordnare
Prolympia Ulno AB
Lina Åhrman(Prolympia Gävle)
026-6785112
Elin Isaksson ( Prolympia Östersund)

R

Medlem Samordnare
Ronneby kommun
Anna Syren Åkesson
0457-617155 (exp)
Rättviks kommun
Frans Kisnis
0248-70204

S

Medlem Samordnare
Salems kommun
Carina Evenholt
08-53259133
070-9588955
Karin Fransson
08-53259100
Susanne Karlsson
0736-972667
Sandvikens kommun
Veronica Östman
026-241836
072-2316639
Sigtuna kommun
Skara kommun
Agneta Dahlberg

072-1603280
Skellefteå kommun
Pär Lundmark
070-3996443
Skinnskattebergs kommun
Cecilia Lindberg
0222-45199
Smedjebackens kommun
Malin Forsgren
0240-660039
073-0832315
Sollentuna kommun
Hanna Heurlin
08-57922974
Gunnar Hallberg
08-57922978
SMS: 0739151037
Specialpedagogiska skolmyndigheten
Karin Svedberg
070-7987564
Staffanstorps Montessoriskola
Anette Dehn
070-5982698
Stockholms stad
Ulrika Rasmussen
08-50803389
076-1203389
Joakim Magnuson
08-50803390
076-1203390
Annika Larsson (förskola)
08-50832830
Strandskolan, Kungälv
Cecilia Saxenberg
0303-207682
Strängnäs kommun
Solveig Chreutz
0152-29360
Sundbybergs kommun
Sundsvalls kommun
Anne Berg
070-2546225
Surahammars kommun
Lena Holmvin
073-9250993
Säffle kommun
Lennart Lindgren
070-5494590
Säters kommun
Göran Garmo
0225-55176
Söderhamns kommun
Ylva Bjelksäter
070-1913908
Södertälje kommun
Helena Pettersson
08-52304284
076-6482714
Sölvesborgs kommun
Pia Nilsson
0456-816647

T

Medlem Samordnare
Tibro kommun
Cecilia Ljungqvist
070-9240944
Tidaholms kommun
Johanna Ljungqvist
0502-606322
Tierps kommun
Lena Ericsson
0293-219701
0293-218619
Torsby kommun
Lisbeth Persson
0560-20150
070-5437925
Tranås kommun
Anette Hörberg
070-3923102
Trosa kommun
Josefin Sjögren
0156-52270
Tyresö kommun
Gunilla Nilsson
073-5925488
Täby Friskola AB
Lotta Krieg
08-7324511
070-4331802

U

Medlem Samordnare
Umeå kommun
Leif Thylin
070-3054632
Upplands-Bro kommun
Upplands Väsby kommun
Ingela Rosén
08-590 973 27
Urfjäll Montessoriskola, Upplands-Bro
Jessica Gardebring
0708846118
Utvecklingspedagogik Sverige AB
Mikael Lundgren
08-51707205

V

Medlem Samordnare
Vadstena kommun
Annette Thörnroth
0143-152 23
Vilhelmina kommun
Lena Olofsson
0940-14171
Emma Lundgren
070-2367327
Åsa Bäckström (förskola)

Carina Bergh (förskola)

Vimmerby kommun
Yvonne Nyman
0492-769184
Vingåkers kommun
Lars-Åke Mård (förskola)

Vänersborgs kommun
Pehr Brattvall

070-2740351
Värnamo kommun
Teresia Steifeldt
070-5221312
Charlotta Borg

Ulrika Örn (förskolan)

Västanfors Västervåla församling
Mira Haglund
0223-43484
Västerviks kommun
Ulf Ebegård
0490-254208
Västerås kommun
Kontakt Expectrum
021-39 60 60

Å

Medlem Samordnare
Åre kommun
Åtvidabergs kommun

Ä

Medlem Samordnare
Älvboda Friskola, Skutskär
Marie Johansson
026-76560
070-2448764
Älvkarleby kommun
Ängelholms kommun
Christian Rydberg
073-3234492

Ö

Medlem Samordnare
Örnsköldsviks kommun
Ulrica Westin
0660-88564
072-2363569
Ösbyskolan AB
Ann-Louise Papinski
070-3924746
Östersunds kommun
Mikael Åsberg (förskola)
063-140265
073-2754021
Lotta Ljunggren
063-143178
Övertorneå kommun
Mariann Sirkka-Lahti
0927-20103